Táncaink

Balboa

Swing alapú táncok egyike, mely az 1920-as években kezdett népszerűvé válni. Miért éppen balboa? A Balboa félszigetről (Newport Beach, California) kapta a nevét, mely akkoriban a fiatalok körében nagy népszerűségnek örvendő üdülőhely volt.

A tánctermek zsúfoltsága ösztönzőleg hatott kialakulására: ellentétben a Lindy Hopra jellemző, nagy teret igénylő mozdulatokkal, a Balboát zárt tartásban táncolják és ezért akár egy talpalatnyi parkett is elegendő hozzá.

A térdek alatti lábmunka-variációk tárháza kimeríthetetlen, az irányváltások és ritmika játékok használatával elképesztően gyors zenére is táncolható.

Két formája létezik, a Tiszta Balboa (Pure Balboa) és Bal-swing. A Tiszta Balboát konzervatívabb, egyszerűbb mozdulatvilág jellemzi, hiszen csak lábjátékokat, irányváltásokat és a ritmika adta lehetőségeket használja. Ezzel szemben a Bal-swing erősen táplálkozik a többi swing táncból: a hagyományos alapokat megtartották ugyan, de látványos elemekkel kombinálták, például forgásokkal, akrobatikával, csúszásokkal.

A Balboa - akárcsak a Lindy Hop - manapság reneszánszát éli

Lindy Hop

A swing táncok közül a legismertebb és legnépszerűbb a Lindy Hop, amely New York főleg feketék lakta Harlem negyedéből indult hódító útjára az 1920-as évek végén. Kezdetben főként a fekete közösségekben volt kedvelt. A '30-as, '40-as években a tánc és a táncosok stílusa folyamatosan változott, párhuzamosan a jazz zene fejlődésével.

A Lindy Hop számos korabeli tánc fúziójából alakult ki, felfedezhetjük benne a például a Charleston, a Texas Tommy és a Breakaway elemeit is. A legenda szerint a név egy 1928-as újság főcíméből jött ("Lindy hops the Atlantic"), mely Charles Lindbergh Atlanti-óceánon átívelő repülőútjáról szólt.

A Lindy jellemzője, hogy a táncosok gyakran alkalmaznak dobásokat, akrobatikus elemeket ("Air steps"). Ez főként az úgynevezett Savoy-stílusban van jelen, sok táncos ezt tartja a legautentikusabb irányzatnak, mely rendkívül energikus, nagy mozdulatokkal dolgozik. Nevét a híres Savoy Balroomról kapta, ahol nap mint nap a korszak legjobbjai koptatták a padlót, innen származik legendás Frankie Manning által vezetett Whitey's Lindy Hoppers csoport is.

Végezetül pedig nézzétek meg ezt a klasszikus részletet a Helzapoppin' c. filmből, melyben Frankie Manning és a Whitey's Lindy Hoppers táncol:

A Lindy Hop népszerűbbé válásával párhuzamosan alakultak ki más stílus irányzatai, például a Savoy-nál sokkal finomabb, lágyabb, jóval "fehérebb" Hollywood-stílus. Az egyik legismertebb Hollywood-táncos Dean Collins, aki számos filmben is táncolt és koreografált. A Lindyre - stílustól függetlenül - jellemző az improvizáció, a szabadság, a mozdulatok maximális összhangja a zenével.

Manapság már nagyon sokféleképp táncoljuk, és - ahogy ez a kezdetektől fogva jellemző volt rá - más mozgásformákból folyamatosan épülnek be új elemek a táncba. Ezért nem beszélhetünk "hivatalos" figurákról, viszont az alázat és a tisztelet minden Lindy táncosban ott él a múlt, és annak legendás személyiségei iránt.

Solo jazz

Bohókás & igazán szabad lélek vagy? Ehhez illő táncot keresel? Nem menj tovább, megtaláltad!

A Solo jazz & Charleston gyökereit az USA déli államaiban érdemes keresnünk a XX. század kezdetén. A korai jazz táncokra jellemző, hogy egyfajta furcsa keverékei voltak az afro-amerikai rabszolgák és fehér gazdáik mozgásvilágának. A rabszolgák utánozták, kigúnyolták a fehérektől látott szalontáncokat a maguk módján, így keveredett az afrikai törzsi kultúra a jómódú elit báli hangulatával a Mississippi partján.

A Charlestonra jellemző, hogy a karok és lábak folyamatosan keresztbe mozognak, a sarkok ki-be járnak - a tánc ettől rendkívül szabadnak és energikusnak hat. Az 1920-as évek hangulatát ez remekül kifejezi: a forró jazz és az éjszakai élet, a háború utáni gazdasági fellendülés, az emancipálódó nők szexuális forradalma mind ott rejlik a charlestonozó dámák kivillanó harisnyakötőjének látványában... Charlestont táncolhatunk szólóban vagy párban, de akár csapatostul is. A klasszikus, 1920-as évekbeli stílus mellett Harlemből később elterjedt a Swinging-, vagy Savoy-Charleston, melyen már a Lindy Hop és a swing zene hatása erősen érződik.

Mi is az solo jazz? Nos manapság már sokszor csak így hívjuk a solo táncokat, amik magában foglalnak Charleston alapú és hatású lépéseket, valamint footwork és ritmikai variációkat jazz zenére. Szóval ez már kicsit modernebb köntösbe bújtatott Solo tánc, aminek csak a képzeleted szab határ. 🙂

Aki elkezd swing táncokat tanulni, egyszer a soloba is belevág. Hogy miért? A klasszikus jazz rutinok miatt. Mert amikor egy buliban felcsendül egy bizonyos zene és a tömeg egy része egy táncot jár.... nos, igen te is szeretnél majd a tömeg része lenni. Nagy klasszikus jazz rutinok: Shim sham, Big Apple, Trickeration, Al & Leon Shim sham...


A táncleírások forrása: www.pepitaklub.hu

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el